KULTURNÍ AKCE MOHOU BÝT PŘESUNUTY NEBO ZRUŠENY. Informujte se prosím vždy u pořadatele.

Umělecké památky Kroměříže

Autor: Petr Gremlica a Ondřej Polišenský | Pátek 14.8.2015 Tipy na výlety

Představte si muzea a galerie se sbírkami nevyčíslitelné hodnoty. Představte si atmosféru středověkého města, rozsáhlé upravené zahrady s unikátní architekturou. Představte si koncerty, výstavy, přehlídky, představení. To vše naleznete v Kroměříži.

Umělecké památky Kroměříže

Umělecké památky Kroměříže | Zdroj: Město Kroměříž

Hanácké Athény - centrum vzdělanosti a umění

Umění na vás bude v Kroměříži dýchat ze všech stran hned od první chvíle, kdy do města zavítáte. Výzdoba zámeckých sálů a zámecké obrazárny je druhá nejcenější sbírka v Čeké Republice. Seznámíte se se jmény světového věhlasu jako: Tizian Vecellio, Antonis van Dyck, Paolo Veronese, Luca Giordano, Jan I. Brueghel a Lucas Cranach st.. Jen v samotném Arcibiskupském zámeku je umístěno přes 130.000 kusů uměleckých předmětů ohromné ceny. Každý sál zámku je jedinečný a pamatuje události, co se zde udály.

Neméně významná je i historická knihovna zámku, která zahrnuje přes 90000 svazků knih. Nejvzácnějším svazkem je sakramentář z 2. pol. 9 století. Za rozsáhlejší sbírkou mincí a medailí byste se museli vydat až do Vatikánu. Nemůžeme opomenou i vzácnou sbírku hudebních partitur s díly W. A. Mozarta, Ludwiga van Beethovena, J. Haydna a dalších světových skladatelů. Kroměříž byla vždy spjata s hudbou a hudebními festivaly. Tradice přetrvává a i dnes vám může nabídnout množství hudebních vystoupení všech žánrů.

Historická knihovna zámku v Kroměříži

Unikátními místy, ve kterých zažijete pocit inspirace jsou nepochybně obě Kroměřížské zahrady. Podzámecká zahrada je navržena v anglickém krajinářském stylu, kdežto Květná zahrada si zachovala francouzský styl vyznačující se svou geometrickou přesností.

Kroměřížským rodákem je také národní umělec a malíř Max Švabinský. V Muzeu Kroměřížska můžete navštívit jeho památník - stálou expozici, která mapuje jeho dílo a život. V areálu Octárny pak můžete obdivovat lunety (mozaikové obrazy) originálně navrženy pro výzdobu Národního divadla v Praze.

Galerie Muzea Kroměřížska

Třídenní umělecký program pobytu

Nechte se inspirovat pobytem ve městě, které inspirovalo už mnohé umělce před vámi. Doporučujeme si dovolenou zpestřit návštěvou některého z představení bohaté kulturní nabídky.

1. den

Doporučujeme se ubytovat v některém z místních hotelů. Po příjezdu se projdete podvečerními uličkami města a můžete se připojit k prohlídce Tajemství staré Kroměříže (přes léto je sraz každý pátek u kašny na Velkém náměstí). Při prohlídce se zaměřte na zdobené omítky fasád historických středověkých domů nebo na pamětní desky.

2. den

Po snídani se dopoledne vydáte do Arcibiskupského zámku. Na prohlídce zjistíte, kde přebývali olomoučtí arcibiskupové a projdete si místnosti a sály zámku. Určitě nevynechejte rozsáhlou zámeckou obrazárnu.

Po obědě v místní restauraci se vrátíte na zámek a vystoupáte na ochoz zámecké věže. Nechte se inspirovat pohledem na malebnou krajinu i střechy budov historického centra. Potom si zajděte do podzámecké zahrad obdivovat přírodu a zahradní architekturu.

3. den

Dopoledne se vydáte do jedinečné expozice sbírek církevních mincí do Biskupské mincovny. V těsném sousedství se nachází Galerie Orlovna, kde si prohlédnete výstavu současného umění nebo navštivte Zámeckou vodárnu - jednu z kroměřížských technických památek.

Expozice mincí v Biskupské mincovně

Než odjedete z Kroměříže, tak nesmíte nenavštívit unikátní Květnou zahradu. Projděte se v keřových zelených labyrintech, obdivujte ornamentální květinovou výzdobu záhonů, Rotundu s Foucaltovým kyvadlem nebo kolonádu a její sochy.

Tip pro vás: Vydejte se po stopách umělce Maxe Švabinského do Muzea Kroměřížska, kde se nachází jeho památník, nebo do areálu Octárny, kde jsou vystaveny proslulé lunety Maxe Švabinského.

Lunety Maxe Švabinského

Doporučujeme

Vyražte hledat poklad biskupa Bruna (podle postavy Bruna ze Schauenburgu - zakladatele města). Cesta vás povede malebnými uličkami Kroměříže a navštívíte při tom nejvýznamnější památky. Budete sbírat mince v podobě razítek do pokladnice v podobě hrací karty. A pokud se vám podaří pokladnici naplnit, tak si odnesete z Kroměříže opravdovou minci, kterou si sami vyrazíte pomocí původního postupu.
Nezaujme vás některá z nabídek?

Relax pobyt pro 2 osoby na 2 noci

Hotel a hostel U Zlatého kohouta

Ubytování na 2 noci pro 2 osoby se snídaní v pokoji standard.

6390,-Kč

Třídenní balíček – Kroměříž na dlani

Hotel Octárna

Vychutnejte si tři dny odpočinku v Oáze klidu v srdci Kroměříže.

4190,-Kč

Zobrazit všechny nabídky