KULTURNÍ AKCE MOHOU BÝT PŘESUNUTY NEBO ZRUŠENY. Informujte se prosím vždy u pořadatele.

ZPĚT DO NABÍDKY: Co vidět

Muzeum Kroměřížska

Muzeum Kroměřížska

V sídle Muzea Kroměřížska na Velkém náměstí v Kroměříži jsou pro návštěvníky připraveny tři velké stálé expozice:

  • Nejnovější stálá expozice Historie ukrytá pod dlažbou města umístěná v historickém sklepení podává kulturně-historický obraz města Kroměříže od jeho vzniku do raného novověku. 
  • Památník Maxe Švabinského, slavného kroměřížského rodáka. V šesti sálech Památníku se lze seznámit s průřezem celým dílem M. Švabinského. Památník po náročné rekonstrukci a reinstalaci uspokojí i nejnáročnější návštěvníky. 
  • Nejstarší expozice je archeologicko-přírodovědná „Příroda a člověk", která znázorňuje zdejší faunu a flóru a život od starší doby kamenné po dobu slovanskou na Kroměřížsku. 

V objektu jsou i výstavní prostory, kde probíhají krátkodobější výstavy, výtvarné i muzejní, ale i výstavy s programy pro školní děti a mládež. Muzeum má také svou odbornou knihovnu a studovnu. Knihovní fond v současné době čítá necelých 40 tisíc knihovních svazků. Muzeum také disponuje konferenčním sálem, kde se mohou konat přednášky, konference či odborné semináře.

Linduškův časostroj

Muzeum Kroměřížska se může chlubit mnoha zajímavostmi, ovšem jeho skutečnou raritou je orloj, který před téměř 85 lety sestrojil bednář Jan Linduška z Přerova. Jeho časostroj z roku 1929 jakoby pocházel z dílny Járy Cimrmana. Prosklená bedna ozdobená různými malbami v sobě skrývá plno záhad, které zatím ani odborníci nedokázali rozluštit.

Na první pohled zaujme počtem nejrůznějších ciferníků, hodinových ručiček a ukazatelů. Vedle času v několika světových městech včetně Kroměříže ukazuje datum, dny v týdnu, měsíce, roky, otáčení zemské osy, měsíční a sluneční cykly, roční dobu, ale i "digitální" či "úřední" čas. Vše funguje na principu amatérsky zhotovených ozubených kol, táhel a pružin, smysl některých funkcí ale stále zůstává utajen.

Přijďte a pomozte odhalit tajemství třináctého měsíce marsince.

Mezi další objekty muzea patří:

Zámek Chropyně

Rymice u Holešova

Větrný mlýn Velké Těšany


Fotogalerie


... JIŽ PROBÍHAJÍCÍ AKCE

09:00
14:00

PROGRAM:

09:00

Nahlásit neaktuální obsah
Odkaz na velkou mapu

Adresa:
Velké náměstí 38
767 01 Kroměříž

Telefon: +420 573 338 388
Email: muzeum@muzeum-km.cz

Otevírací doba

Pondělí: zavřeno

Úterý - Neděle: 9.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00