KULTURNÍ AKCE MOHOU BÝT PŘESUNUTY NEBO ZRUŠENY. Informujte se prosím vždy u pořadatele.

ZPĚT DO NABÍDKY: Co vidět

Biskupská mincovna

Biskupská mincovna

Zavřeno - činnost končena!

V Biskupské mincovně je umístěna kolekce více než deseti tisíc kusů mincí a medailí. Zlatá a stříbrná mince kroměřížské mincovny byla považována za symbol bohatství a její sláva předčila i věhlas platidla císařského.

Základy velmi ceněné tradice ražby mincí v Kroměříži položil kardinál Dietrichstein, kterému v roce 1608 toto privilegium udělil císař Rudolf II. Největší věhlas ale kroměřížské mince získaly za biskupa Karla II. z Lichtensteinu-Castelcorna. Právě on nechal v roce 1665 vybudovat budovu mincovny, která je dnes poslední dochovanou mincovnou na Moravě.

Část strojů byla poháněna vodou ze sousedního mlýna a na tehdejší dobu progresivní vybavení mincovny zajišťovalo velmi efektivní ražbu. V následujících letech prý dokonce mincovna produkovala větší množství mincí než císařská mincovna ve Vratislavi, což bylo trnem v oku císařskému dvoru. Biskupské mince se v Kroměříži razily až do roku 1759.

Budova patří do městské památkové rezervace Kroměříž.


V Biskupské mincovně ze 17. století je umístěna kolekce více než deseti tisíc kusů mincí a medailí. Zlatá a stříbrná mince kroměřížské mincovny byla považována za symbol bohatství a její sláva předčila i věhlas platidla císařského.

Mincovna byla vybudována olomouckým biskupem Karlem II. z Lichtensteinu hned na počátku jeho působení v Kroměříži.Fotogalerie


Nahlásit neaktuální obsah
Odkaz na velkou mapu

Adresa:
Na Sladovnách 1491/4
Kroměříž

Telefon: +420 573 502 011
Email: zamek.kromeriz@npu.cz

Otevírací doba

Činnost ukončena