KULTURNÍ AKCE MOHOU BÝT PŘESUNUTY NEBO ZRUŠENY. Informujte se prosím vždy u pořadatele.

Filmový projekt „Kde se pivovaří, tam se dobře daří“


Dokumentární film pojednávající ve 48 minutách o historii Starého pivovaru s důrazem na jeho význam kulturního a společenského centra v posledních sedmdesáti letech. Obsahuje dobové obrazové a zvukové materiály, rozhovory s pamětníky i časosběrné záběry z rozsáhlé rekonstrukce prováděné v roce 2018.

Kdo by neznal místní divadelníky, nechodil do šachového nebo fotografického kroužku, netočil filmy či zvukové reportáže s filmovými či fonoamatéry, nevyměňoval si zkušenosti s akvaristy a kaktusáři nebo známky s filatelisty. Kdo by neznal Starý pivovar. Nenechte se zmást jménem. Ač podle přídomku “Starý” uvnitř září novotou a pivo se v něm už také dávno nevaří. Přesto to v něm vře, klokotá, bublá a kvasí. Jeho historie není nudným výčtem dějepisných faktů, ale oslavou bohatého společenského a kulturního života, spolkových a zájmových činností.

Pohodlně se usaďte a nechte si vyprávět více než 460 let starý příběh, který ještě neskončil.

Na filmu spolupracovali:

Námět a scénář: Ing. Bronislav Dupal
Režie, střih, výroba: Vladislav Františ
Účinkovali: Jaroslav Stojaník, Jana Štěpánová, Jiří Kašík, Jana Knapková, Ing.Marcel Sedlařík, Petr Žůrek
Komentář četli: Miloslav Kuběna, Leoš Slaměna
Archivní a obrazové materiály laskavě zapůjčili: Mgr. Markéta Mercová, Ph.D., Jiří Soporský, Patrik Píchal, Vladislav Františ, Bronislav Dupal, Divadelní spolek Kroměříž, KaF Kroměříž, Marek Mucha, Jan Bureš
Tvůrci děkují Domu kultury v Kroměříži, Klubu Starý pivovar, Expozici Karla Kryla, Klubu amatérského filmu Kroměříž a Městu Kroměříž.
Premiéra proběhla 21.ledna 2023 v prostorách Klubu Starý pivovar


Trailer:


Film:


Odkaz na stahnuti filmu i traileru:
Odkaz na stáhnutí

“Udělat historický dokument je vždycky běh na dlouhou trať. Nám to v tomto případě trvalo fakticky déle než tři roky. Jako spoluautoři jsme si tuto disciplínu před časem vyzkoušeli při tvorbě dokumentu “Kroměříž v soukolí dějin 1848 - 1948” pro Muzeum Kroměřížska, který je nedílnou součástí expozice.”


“Prvotním impulsem pro vznik filmu o Starém pivovaru byla především jeho rekonstrukce v roce 2018. Vznikla tak spousta zajímavého materiálu, který bude jednou svědectvím pro příští generace a současníkům přiblíží rozsah celé rekonstrukce.”


“Pak se začal rodit scénář. Nejprve jsme samozřejmě hledali základní faktografické informace. Ať už v knihovně, na internetu nebo v archívech pamětníků a zjistili jsme, že historie Pivovaru je opravdu pohnutá, kulturní a společenský život bohatý, význam nedozírný.”


“Když jsme si tohle uvědomili, řekli jsme si, že by bylo dobré suchopárný výčet faktů nějak oživit a oslovili jsme pár přátel, zda by byli ochotní vystoupit na kameru a podělit se s námi o své vzpomínky a pocity.”


“To se podařilo a opravdu jsme natočili rozhovory s nadšenci z řad divadelníků, hudebníků, fotografů a především lidí zapálených pro kulturu. Tyto rozhovory jsme propojili s mluveným komentářem a doplnili o pár uměleckých recitací. V tu chvíli jsme konečně měli jasnou představu, jak by měl film vypadat.”


“Samotný scénář vznikal samozřejmě postupně a průběžně se obměňoval, ale koncepce již byla daná. Náš dokument končí v roce 2021 a věříme, že končí nadějí, protože naděje je v životě důležitá.”

Historie budov je úzce spjata s historií lidí, kteří v nich žijí. Budovy bez lidí jsou jen pustými ruinami odsouzenými k zániku. Němými kulisami na jevišti času, trpělivě čekajícími na své herce. Podívejme se společně na více než 460 let starý příběh budovy v centru Kroměříže, která měla štěstí na lidi, kteří se kolem ní pohybovali, a která ve své bohaté historii zažila především časy dobré. Na ty zlé, už dávno zapomněla.

Lidé odcházejí, ale genius loci zůstává. Nezapomeňme však, že právě lidé dělají z obyčejného místa místo neobyčejné.