KULTURNÍ AKCE MOHOU BÝT PŘESUNUTY NEBO ZRUŠENY. Informujte se prosím vždy u pořadatele.

ZPĚT DO NABÍDKY: Co vidět

Protiatomový kryt

Protiatomový kryt

Kryt štábu civilní ochrany v Kroměříži je jediným takto dochovaným zařízením svého druhu ve Zlínském kraji. S výkopovými pracemi bylo započato v roce 1979 v době vrcholící normalizace a vzhledem ke svému účelu celá stavba podléhala přísnému utajení.

Existenci krytu proto také maskovala výstavba tehdejšího kina Slovan, dnešní Knihovny Kroměřížska. Železobetonový tlakově odolný úkryt byl dokončen v roce 1985. Sloužit měl potřebám 30ti členného štábu civilní ochrany v kroměřížském okrese a prominentním osobnostem tehdejšího režimu.

Na zastavěné ploše 363 m2 najdeme asi 30 místností s dochovaným funkčním technickým zázemím. V krytu je k vidění agregát na výrobu elektřiny, úpravna na pitnou vodu, původní vzduchotechnika s filtrací a také sbírka dokumentů a exponátů, které sloužily k civilní ochraně obyvatel nebo byly nedílnou součástí života v 70. a 80. letech minulého století.

Pokuste se rozpohybovat filtrační zařízení a připomeňte si signály varující před atomovým útokem.


Fotogalerie


Nahlásit neaktuální obsah
Odkaz na velkou mapu

Adresa:
Slovanské náměstí 3920
Kroměříž

Telefon: +420 777 671 116

Otevírací doba

Návštěva krytu je možná pouze na základě telefonického objednání 3 dny předem na tel: 777671116 pro skupinu, která bude mít nejméně 5 členů


Vstup u bočního vchodu Knihovny kroměřížska z Kollárovy ulice


Vstupné


Dospělí 50 Kč, Děti a studenti: 30 Kč, ZTP: Zdarma