KULTURNÍ AKCE MOHOU BÝT PŘESUNUTY NEBO ZRUŠENY. Informujte se prosím vždy u pořadatele.

ZPĚT DO NABÍDKY: Co vidět

Vrchnostenský kapitulní dům (Muzeum Kroměřížska)

Vrchnostenský kapitulní dům (Muzeum Kroměřížska)

Tento dům zbudoval v roce 1609 na místě dvou starších parcel olomoucký biskup kardinál Ditrichštejn, jak o tom svědčí kamenná deska pod okny druhého patra.

V roce 1636 sem byli uvedeni jezuité, jelikož kolej založila pětitřídní školu. Vpád švédů s naprostým vydrancováním města v roce 1643 budovu spálil a poničil, jezuité proto odešli již v roce 1644 do Uherského Hradiště. Dům pak patřil olomoucké kapitule.

Pod okny prvního patra je umístěn erb biskupa Karla Lichtenštejna, který dům opravil a uvedl zhruba do dnešní podoby, tedy zachoval vzhled staré stavby s podloubím, klenbami i sdruženými renesančními okny a kamenným ostěním.

Konávaly se tu církevní sněmy i soudy, dům byl po zámku nejprostornější a nejhonosnější budovou ve městě.

Během doby zde vznikaly byty, v době hitlerovské okupace tady sídlil smutně proslulý arbeitsamt.

Teprve blížící se 100. výročí narození významného českého malíře a grafika Maxe Švabinského (1873 Kroměříž – 1962 Praha) přivedlo město k důkladné a účelné renovaci stavby a v roce 1973 zde byla instalována velká výstava švabinského díla, kterou navštívilo téměř 90 000 návštěvníků. Byl tak vzdán hold velikému kroměřížskému rodákovi, hluboce zapsanému do dějin národní kultury.

Dům je dnes sídlem Muzea Kroměřížska a nacházejí se zde stále expozice výstavní galerie a památník Maxe Švabinského.


Nahlásit neaktuální obsah
Odkaz na velkou mapu

Adresa:
Velké náměstí 38/21
Kroměříž